Czy bezpiecznie jest teraz w Maroku? – wiele razy zadano mi to pytanie, gdy na forum lub w prywatnych wiadomościach osoby chciały uzyskać informację odnośnie podróży wakacyjnych. Zebrałam się w sobie i postanowiłam opisać zbiorczo w tym poście najważniejsze kwestie związane z “ucieczką na tydzień w ciepełko”…

NO TO TERAZ HOP.. NIE MUSISZ CZYTAĆ TEGO WPISU, BO JEST SPRZED ROKU (chyba, że chcesz). A OBECNIE –

OD 30 WRZEŚNIA 2022 ROKU- NIE OBOWIĄZUJE CERTYFIKAT SZCZEPIENIA ANI TEST PCR BY WJECHAĆ DO MAROKA.

~początek chaosu, jak to było z tą pandemią

Ponad 24 miesiące trwa Ja już nawet nie wiem ile trwa walka z pandemią koronawirusa. Gdy zaczęły pojawiać się pierwsze przypadki zakażeń w Europie, byliśmy ze Starym we Francji. Pamiętam jak wylatywaliśmy do Nadoru z Bordeaux, w którym akurat stwierdzono kilka osób pozytywnych. Wróciliśmy do Maroka, zrobiliśmy sobie małą dwutygodniową podróż po północy kraju i wtedy zjeżdżając do domu rodzinnego w okolicach Agadiru nagle trafiła mnie mordercza gorączka oraz duszności – jak na nasze, to była korona. Na miejscu nikt się tym nie przejmował, myślał że Afryki to nie dotyczy. Dla mnie to było kilka dni wyjętych z życia, ale minęło. Szkoda, że tak samo szybko nie minęła cała ta pandemia. Zaczęło się niewinnie, a rozwijało się znienacka. Pamiętam pierwsze komunikaty w mediach. Ludzi, którzy tuż obok nas na ulicach zwyczajnie padali na chodnik kaszląc jakby mieli wypluć płuca.

Doskonale wspomnieniami sięgam po pierwsze filmiki w marokańskiej sieci, gdzie służba medyczna wyglądająca jak UFO przyjechała po dwóch zakażonych Francuzów wypoczywających w naszej ulubionej nadmorskiej miejscowości Taghazout. Taksówkarze kręcili nosem jak ktoś zakaszlał, a Europejczyków zaczęto na ulicach wytykać palcami krzycząc „Korona Korona” !

Mimo iż pierwszymi stwierdzonymi przypadkami w Maroku byli Marokańczycy, którzy wrócili z Francji, to jednak obwinianie o zarazę spadło na „białych ludzi”. Ulicami dzieciaki paradowały z wiadrami, czyszcząc chodniki płynami do sprzątania podłóg. A w mediach zaczęły pojawiać się komunikaty o prośbie noszenia maseczek! I tak to wszystko się skończyło na wprowadzeniu w połowie marca 2020 pełnego lockdown’u kaju. Nie można było się przemieszczać między miastami, z domu wychodziła na zezwoleniu tylko jedna osoba z rodziny i robiła zakupy. Wszystko było dezynfekowane, a otwarte pozostawały jedynie apteki oraz sklepy spożywcze. Zawieszono całkowicie strefe powietrzną. Kraj się zamknął na dobre, a ten stan trwał praktycznie aż do lipca, kiedy to poluzowano nieco restrykcje w miastach. Dopiero wtedy umożliwiono ludziom wyjście na zewnątrz. Następnie otwarto granice dla osób powracających do swoich rodzin, które posiadają karty rezydentów Maroka lub są obywatelami kraju. W ostatnim etapie tak naprawdę przywrócono połączenia turystyczne do kraju. Jednak nadal na specjalnych prawach, gdyż wlatywać mogły tylko regionalne linie lotnicze. Kolejne pojawia się pytanie- a jak jest teraz?

OBECNIE ZNIESIONO ZAKAZ LOTÓW więc można podróżować do Maroka drogą lotniczą!

TAK SAMO WZNOWIONO TRANSPORT LĄDOWY i możliwe jest przypłynięcie do Maroka promem..
czytaj zatem dalej

NOWE RETRYKCJE POJAWIŁY SIĘ W LUTYM 2022 ROKU. Po chwilowym (ponownym) zamknięciu granic Królestwa Marokańskiego, kraj otworzył możliwość transportu drogą powietrzną. Droge lądową otwarto dopiero kilka miesięcy temu.

Monitoruje sytuacje bacznie, więc na tej stronie znajdziesz najaktualniejsze restrykcje, gdyż lubię mieć swobodę podróży między Polską a Marokiem.

źródło informacji: https://www.mapnews.ma/

Stan informacji na wrzesień 2022 roku.

„Na podstawie pozytywnych wskaźników sytuacji epidemiologicznej w Królestwie Maroka oraz spadku liczby zachorowań na COVID-19, w szczególności po rozszerzeniu kampanii szczepień w naszym kraju, władze Maroka podjęły nowe postępowe działania w celu złagodzenia ograniczenia w przemieszczaniu się podróżnych chcących wjechać na terytorium kraju” – podało Ministerstwo w swoim oświadczeniu w marcu 2022 kiedy otwarto przestrzeń powietrzną.

WJAZD :

Kto może wlecieć do Maroka ?
– Każdy kto ma ważne szczepienie.
Nie ma podziału na państwa list A i B jak wcześniej, więc nie ma także listy krajów, z którym obowiązuje zakaz wjazdu. Przylecieć można z każdego zakątku świata.

Kto może podróżować?
– Według oficjalnych informacji z Ministerstwa, podróżować mogą obywatele Maroka, osoby posiądające marokańską karte pobytu, rezydenci, jak i również obywatele innych krajów. Turyści są mile widziani!

Jakie są warunki wjazdu dla turystów?
– Należy przedstawić ważny i pełny certyfikat szczepienia, jeśli jest się osobą zaszczepioną na Covid-19. Bądź okazać się testem PCR, zrobionym nie wcześniej niż 72h przed wylotem, jeśli jest się osobą niezaszczepioną lub z nieważnym certyfikatem szczepienia. Na granicy marokańskiej po przylocie najpierw przechodzi się kontrolę sanitarną, gdzie trzeba zostawić fiszkę sanitarną.

Fiszka – tutaj ściągnąć możecie formularz, który oddaje się na lotnisku po przylocie (oraz na promie). Możesz zaoszczędzić sobie czasu na miejscu, mając go już wypełnionego przy sobie. Jest on zabierany od wszystkich tuż po przekroczeniu progu lotniska!

Dodatkowe testy na przylocie?

– Tak było! Obecnie zniesiono testy antygenowe po przylocie oraz nie kieruje się już nikogo na dodatkowy test PCR po kilku dniach przebywania w Maroku.

Czy osoba zaszczepiona musi posiadać przy sobie również negatywny test?
– Nie. Jeśli certyfikat szczepienia jest ważny i osoba zaszczepiona jest pełnym cyklem.

Co to znaczy pełne szczepienie?
– Trzy dawki (lub więcej, w zależności ile jest już dostępnych). Maroko ustanowiło, że osoba zaszczepiona to osoba, która przyjęła ustawowo przewidziane trzy dawki szczepionki (lub dwie, jeśli jedna z nich to jednodawkowa J&J) lub osoba, która ostatnią dawkę szczepionki nie przyjęła później niż 4 miesiące temu.

A świadectwo szczepień / certyfikat szczepienia?
– Certyfikat jest w Maroku ważny, jeśli w kraju wydania też jest ważny. Taką ogólną zasadą się kierują władze. Zatem musimy spojrzeć ile ważny jest nasz polski certyfikat (niektórzy mają nadal 270 dni od ostatniego szczepienia a inni już bezterminowo).

Mogę podróżować z dziećmi?
– Jeśli chodzi o wjazd do Maroka, to dzieci poniżej 5 roku życia zwolnione są z jakichkolwiek szczepień i testów. Dzieci od 6 do 17 roku życia muszą okazać się negatywnym testem PCR przy wjeździe. A od 18 roku życia wszyscy traktowani są jak dorośli, czyli obowiązują ich te same restrykcje (jak opisane wyżej).

A promy?
– Jeśli chodzi o przeprawę drogą morską i restrykcje, które do tej pory obowiązywały. To wszystko wprowadzone zostały podczas pandemii jako projekt pod hasłem „Marhaba 2021”. W ramach tej operacji, są uruchomione połączenia promowe do Sète 🇫🇷 we Francji & Genoa 🇮🇹 we Włoszech. Obecnie wróciły takżę połączenia z Hiszpanią, a dokładniej z Algieciras lub Tarify. Przedostanie się przez dwie eksklawy hiszpańskie, Ceuta i Melilla, do Maroka jest możliwe od 17 maja 2022r. Zatem połaczenia promowe do tych miast także są możliwe. Restrykcje są obecnie takie same jak przy przylocie do Maroka.

WYJAZD :

Jak wygląda powrót z Maroka?
Tu jesteśmy zdani na restrykcje krajów, w których zamierzamy mieć przesiadkę. Jeśli chodzi o restrykcje polskie to odsyłam zawsze do strony gov.pl lub nawet lepiej, bo dokładniejsze informacje, dostępne są na stronie straży granicznej.

Testy na wylocie?
– Te można zrobić tu lokalnie w większych miejscowościach. Wpisując sobie w wyszukiwarkę google “test pcr laboratoire” na mapie wyświetlą nam się wskazane laboratoria. Kliniki zastrzegają sobie ceny w granicach od 200 do 400 MAD (20-40 euro), w zależności od tego jaki test to ma być. Antygenowy jest tańszy niż PCR. A wynik wydawany jest nie dalej niż w ciągu 24h. Niekiedy idąc rano na test, wynik można mieć już popołudniu tego samego dnia.

Obecne restrykcje w Maroku?

  • brak już nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, w sklepach oraz na świeżym powietrzu – jednak nadal w niektórych miejscach uświadczymy znaków by takowe założyć
  • wjazdy do miast są obstawione przez policje bardziej niż zazwyczaj, mogą zatrzymać i sprawdzić powody podróży
  • wcześniej na podróże między regionami należało mieć autoryzacje policji, zezwolenie wydawane tylko przy ważnym powodzie podróży i sprawdzane przy wjeździe do miasta – obecnie przy nowo wprowadzonym prawie, należy mieć certyfikat szczepienia by móc spokojnie przemieszczać się po kraju (nie jest to jednak aż tak restrykcyjnie sprawdzane)
  • prawo “green pass” wprowadzone z końcem października, stanowi o konieczności posiadania certyfikatu szczepienia by móc odwiedzić wiele miejsc turystycznych, móc spokojnie zjeść w restauracji, zarezerwować pobyt w hotelu czy przebyć w przestrzeni publicznej – przez to prawo, w całym kraju, organizowane są strajki i protesty w cieniu walki o wolność również dla niezaszczepionych ludzi i przez dokładnie ten przepis w listopadzie, wprowadzono obowiązek posiadania certyfikatu szczepienia by przylecieć do Maroka, teraz sytuacja wydaje się być totalnie “na luzie” !
  • podróżując transportem publicznym czasem ktoś poprosi o maseczkę, w teorii chyba nadal są, w praktyce jednak nikt tego nie przestrzega
  • nie ma już godziny policyjnej i wszystko otwarte jest do późnych godzin nocnych
  • muzea i atrakcje turystyczne w większości odżyły po pandemii i działają w swoim trybie
  • kluby, dyskoteki, puby – są w końcu otwarte!
  • kina, teatry, baseny, hammamy – w większości otwarte, w zależności od właścicieli
  • zniesiono zakaz organizowania imprez rodzinnych, brak limitów na wesela i inne ceremonie rodzinne
  • plaże zostały otwarte
  • meczety zostały otwarte
Pokręcony świat to i pokręcone zdjęcie

Nie stosowanie się do zasad wprowadzonych w kraju może skutkować karą grzywny w wysokości do 1300 MAD lub karą pozbawienia wolności do trzech miesięcy. Zdarza się, że możemy zostać zatrzymani. W praktyce jednak cześciej przymyka się oko na turystów i daje im więcej luzu, a jeśli już zostaniemy zatrzymani to może skończyć się na łapówce. Będąc w Maroku obecnie mam wrażenie, że nie ma już żadnych przepisów czy restrykcji i każdy robi co mu się podoba.

O przepisach dokładniej piszę marokański portal VisitMorocco.

A tutaj możecie monitorować sytuacje covidową w kraju – CLICK !

Obecny stan wyjątkowy w kraju został przedłużony, a restrykcję obowiązują conajmniej do 30 września do godziny 18:00 (znając Maroko zostanie dalej przedłużony, bo tak jest wygodniej z wprowadzaniem jakichkolwiek restrykcji z dnia na dzień).

Opieka zdrowotna – jeśli jesteś już w Maroku, a masz objawy Covid-19 lub podejrzewasz, że miałaś/miałeś kontakt z chorobą osobą to pomoc można uzyskać na “marokańskiej gorącej linii” pod numerami: +212 801 004 747 (lub końcówka 141 lub 300). Oczywiście, można też zadzownić do Ambasady Polskiej w Rabacie, jednak nie gwarantuje iż pomogą i, że się od razu dodzwonisz (linia bywa przeciążona).