Jak to jest z tą wizą i czemu to nie takie łatwe jak się wydaje? Wszystko znajdziecie opisane w tym poście. Choć uczulam, te regulacje są dość płynne i mogą ulec zmianie, dlatego proszę by nie zawierzać a konfrontować wszelkie informacje z postu z rzeczywistym stanem w urzędach.
~ AMBASADA bum

Gdy w zeszłym roku padł pomysł spędzenia świąt Bożego Narodzenia razem w Polsce szczerze nie myślałam, że dostanie wizy to aż taki wielki problem. Wyrobienie zaproszenia samo w sobie nie jest wyczynem nie z tego świata, natomiast dostanie pełnych informacji z Ambasady i skompletowanie reszty dokumentacji już tak. To nie jest tak, że będę oczerniać Polską Ambasadę w Rabacie (Maroku), niemniej jednak to fakt, iż nie jest ona zbyt pomocna oraz mam wrażenie niechętnie dzieli się niektórymi dość ważnymi informacjami.

Stronę ambasady i dane do kontaktu możecie znaleźć na FB:

Warto brać na poprawkę to, że Ambasada otwarta jest od poniedziałku do piątku jednak tylko trzy pierwsze dni w tygodniu załatwiane są podania o wizy. Czwartek to dzień zarezerwowany dla spraw małżeńskich, a piątek jest na decyzje wizowe oraz składanie odwołań od odrzuconych wniosków.

Tak przynajmniej było do tej pory. Dokładna rozpiska godzinowa poniżej. Ponadto każde spotkanie musi być umówione przez system e-consulat. Przychodzenie w określonych godzinach zaoszczędzi nam czasu, gdyż rejestrować się należy również na wejściu przy ochronie – tam dalej wskazują dzień oraz godzinę spotkania już tak dla pewności (niekoniecznie dostaniecie się do ambasady tego samego dnia, w którym się rejestrujecie gdyż liczba miejsc jest ograniczona dość mocno).

Wszelkie nowe informacje odnośnie pracy i działania Ambasady można znaleźć na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/maroc ! Polecam śledzić te doniesienia zwłaszcza teraz, gdyż przez Covid-19 wiele działań zostało zawieszone.

~ JAKĄ WIZĘ WYBRAĆ

Korzystając z linku do strony marokańskiej Ambasady możemy łatwo wejść w zakładke “Visas” i tam wyświetlą nam się różne rodzaje wiz wjazdowych.

Tak w wielkim skrócie, mamy do dyspozycji 3 typy wiz:

  1. Wiza Tranzytowa “A” – bardzo sporadycznie rzadko wydawana, chodzi o typ wizy gdzie nie zostajemy w żadnym kraju Europejskim, a jedynie potrzebujemy przedostać się do innego kraju docelowego i nasza przesiadka na samolot znajduję się w Polsce
  2. Wiza Schengen “C” – najbardziej popularna jeśli chodzi o wnioski. To typ wizy turystycznej, która wydawana jest osobom chcącym przebywać na terenie Polski bądź w strefie Schengen maksymalnie do 90 dni.
  3. Wiza Krajowa “D” – to typ wizy, o którą ubiegać się można gdy chce się na terytorium Polski spędzić powyżej 90 dni. Nie jest wydawana na dłużej niż rok i to ta, o którą ubiegają się najczęściej studenci czy pracownicy wyjeżdżający na kontrakty do firm polskich.

Małżeństwa ubiegają się o wizę C lub D. Według informacji na stronie Ambasady istnieje coś takiego jak uproszczona procedura ubiegania się o wizę dla członków rodzin obywateli UE, ale ta nie jest respektowana i stosowana w Maroku. Takie przynajmniej informacje uzyskałam ze strony Ambasady telefonicznie. Prawo jest ale oni muszą weryfikować każdego “wizowca” zatem nie respektują w pełni systemu uproszczonego i wymagają od każdego przedstawiania pełnej dokumentacji.

~ ZAPROSZENIE rach ciach

Przejdźmy zatem do dokumentów. Próbując zdobyć wizę logicznym jest, że pierwsze co nam wszystkim przyjdzie do głowy to ZAPROSZENIE. Czy jest ono niezbędne do uzyskania dokumentu wjazdowego ? Nie. Spokojnie można dostać wizę bez okazywania się zaproszeniem. Ba, powiedziałabym nawet że w niektórych przypadkach jest łatwiej jak posiadacz marokańskiego paszportu zrobi rezerwacje na siebie w Polsce i spróbuje dostać wizę turystyczną bez pomocy kogokolwiek z Europy.

Jednak jeśli zależy nam na zrobieniu zaproszenia, polecam udać się na stronę https://udsc.gov.pl/cudzoziemcy/obywatele-panstw-trzecich/zaproszenie-dla-cudzoziemca/ gdzie znajdziecie wszystkie niezbędne informacje opisane dość szczegółowo.

Tutaj tak w wielkiej pigułce. Wypełniacie wniosek zaproszenia ze strony https://cudzoziemcy.gov.pl/ i składacie go w Urzędzie Wojewódzkim odpowiednim dla waszego miejsca zamieszkania. Wymagane dokumenty, które należy dołączyć do wniosku to:

  1. Dokument potwierdzający pokrycie kosztów związanych z pobytem cudzoziemca, w tym koszt zakwaterowania oraz wyżywienia i ewentualnej podróży powrotnej. Tutaj mamy do dyspozycji :
    a – zaświadczenie z banku o posiadanych środkach pieniężnych
    b – zaświadczenie o wysokości waszych zarobków z zakładu pracy
    c – dokumenty potwierdzające wysokość zasiłków bądź emerytury
    d – zaświadczenie z urzędu gminy o wysokości dochodu gospodarstwa rolnego
  2. Dokument potwierdzający tytuł prawny do lokaly, w którym zamierzacie się zatrzymać. Tutaj złożyć można:
    a – akt własności domu / mieszkania
    (jeśli jest to dom waszej rodziny, to musicie mieć zaświadczenie podpisane przez właścicieli domu, że godzą się na to by cudzoziemiec mógł w nim pomieszkiwać)
    b – waszą umowę najmu
    c – rezerwacje hotelową na cały okres pobytu

Z reguły Urząd Wojewódzki nie przyjmie kompletu dokumentów z brakującym jakikolwiek potwierdzeniem tego co potrzebują, jednak w praktyce jeśli coś im umknie to w przeciągu 7 dni należy donieść brakujące wymagane dokumenty. Złożenie wniosku to koszt 27 zł i okres oczekiwania na decyzję to 30 dni. Odbiór osobisty lub za poświadczeniem i wyznaczeniem pełnomocnika – wtedy do dokumentów należy złożyć pisemne zaświadczenie kto odbierze decyzję.

Wniosek rozpatrzony będzie pozytywnie jeśli osoba zapraszająca wykarzę, że ma wystarczająco środków finansowych na utrzymanie siebie + dla osoby, którą zaprasza.

Jest na to specjalna formuła wykorzystywana w urzędzie i dla osoby zapraszanej z Maroka na utrzymanie należy mieć 2000-2500 tys na miesiąc pobytu. Do tego dla siebie według wyliczeń z pensji po odjęciu obowiązkowych opłat musi pozostać kwota 515 zł.

~ DOKUMENTY wizowe

Jak macie już zaproszenie i wiecie gdzie iść by dokumenty złożyć, to przyszedł czas na wytłumaczenie jakie papiery faktycznie będą potrzebne!

Tutaj zaczynają się schody. Głównie spowodowane tym, że w systemie marokańskim istnieje coś takiego jak “status społeczno-ekonomiczny” i ludzie odpowiednio przez prace jaką wykonują dzieleni są na różne grupy. Jest kilka podstawowych dokumentów, które składają wszyscy:

  1. Dowód transportu – wykupione bilety lotnicze, autobusowe, prom. Dodatkowo muszą być w dwie strony!
  2. Dowód zakwaterowania – dokumenty własności nieruchomości za granicą, potwierdzenie rezerwacji hotelu na cały czas pobytu (bądź kilku jeśli zamierzacie się przemieszczać) lub potwierdzenie zakwaterowania u osoby prywatnej (zaproszenie)
  3. Dowód środków utrzymania na czas pobytu – tutaj można załączyć kilka dokumentów, im więcej tym lepiej:
    a- dokumenty od firmy lub organu zapraszającego, który będzie sponsorem wyjazdu
    b- dokumenty od osoby prywatnej, jej zaświadczenia pieniężne i zaświadczenie o finansowaniu podróży
    c- dowów finansowania z międzynarodowego konta kredytowego, zaświadczenie o posiadaniu karty
    d- 3 ostatnie miesiące wyciąg z banku z konta Marokańskiego
  4. Paszport oraz dwie fotografie
  5. Zaświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Europy – najlepiej takowe załatwić w Banku Marokańskim, pamiętajmy też by było na kwotę min 30 tys Euro
  6. Dokumenty potwierdzające cel planowanego pobytu – może to być rozpiska wyjazdu, opis dokładniejszy celu wyjazdu, list opisujący waszą relacje bądź co zamierzacie wspólnie uzyskać przez ten wyjazd

Dokumenty związane ze statusem obcokrajowca – na stronie ambasady marokańskiej znaleźć można dokument dokładnie opisujący te papiery, natomiast do podstawowych należą tutaj:
a – umowa zatrudnienia i zaświadczenie o wysokości wypłat z 3 ostatnich miesięcy
b – umowy posiadania nieruchomości w Maroku lub gruntów
c – deklaracja podatkowa
d – zaświadczenia emerytalne (jeśli takowe występują)
e – dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej / właność firmy itp
f – w przypadku wizy studenckiej: zaświadczenie o przyjęciu na studia, dowód opłacenia studiów oraz certyfikat znajomości języka obcego w którym studia będą prowadzone
g – akt ślubu w przypadku małżenśtw

w zależności od statusu składa się odpowiednio inne komplety dokumentów

By złożyć wymienioną dokumentacje i umówić się na spotkanie należy zarejestrować się na stronie https://secure.e-konsulat.gov.pl/

Na tej stronie znajdziecie również wzór jak wyglądają wnioski wizowe. Można przed jego finalnym złożeniem podejrzeć jakie informacje będą potrzebne. Przydaje się to zwłaszcza gdy po “upolowaniu” daty w ambasadzie ma się niewiele czasu na dokonanie formalności by termin nie przepadł. Oczywiście formularz jest w języku polskim.

~ WARTO PAMIĘTAĆ

Jest kilka rzeczy nie tak oczywistych w tym całym procesie ubiegania się o wizę. Idealnym przykładem jest fakt, że z Urzędu Wojewódzkiego dostajemy 2 odpisy wpisania zaproszenia do księgi cudzoziemców. Jeden składamy przy całej dokumentacji do ambasady, a drugi zachowujemy dla siebie. Jest on potrzebny na lotnisku.

Po przylocie jesteśmy proszeni o okazanie się wizą z paszportu, a także przedłożenie rezerwacji biletu na powrót i dokumentów zakwaterowania (zaproszenie).

Ambasada po złożeniu wniosku o wizę ma 15 dni na rozpatrzenie naszej prośby i nie ma co dzwonić do nich szybciej. Decyzja najczęściej przychodzi w ostatnim możliwym dniu. Czego możemy się ostatnio spodziewać to telefon ze Straży Graniczej bądź Komendy Policji Polskiej, gdyż Ambasada od jakiegoś czasu prosi o dodatkowy wywiad na miejscu. Zostają nam wtedy zadane podstawowe pytania o relacje między osobą zapraszającą a zapraszanym i w jakim celu w ogóle zaproszenie było wystawiane.

Co jest ważne, a o czym się zapomina ? Zaproszenie przerzuca niejako obowiązki prawne z cudzoziemca na osobę zapraszającą. Przy jakichkolwiek problemach z prawem bądź sporach pieniężnych to osoba, która starała się o sprowadzenie obcokrajowca do Polski będzie pociągnięta do odpowiedzialności prawnej. Z tego powodu uczulam mocno, by nie dać się skusić osobie, do której nie ma się zaufania!

Dodatkowo co jest ważne, to by każdy dokument wybrany z urzędów bądź banku posiadał oprócz pieczątki także podpis danego urzędnika zrobiony niebieskim długopisem. Ambasada jest na to wyczulona, oczekuje przedłożenia oryginałów dokumentów, a niestety urzędy marokańskie często wydają skany i wnioski zostają odrzucone!

Obecnie opłata wizowa dla strefy Schengen to 893 MAD. Płatność jest dokonywana przy składaniu dokumentów tylko i wyłącznie gotówką. Nie jest to kwota zwrotna w razie gdyby wizy nie udało się uzyskać. Można jednak zapłacić drugi raz tyle samo i odwołać się od decyzji dodając do wizy niezbędne brakujące dokumenty. Wtedy czeka się kolejne 14 dni na decyzje i najczęściej uzyskuje się pozytywną odpowiedź. Składanie wniosku wizowego wraz z dołączeniem aktu ślubu co do zasady zwalnia z uiszczenia obowiązkowej opłaty (my płaciliśmy, ale znam historie par które były zwolnione z opłaty).