Pogoda w Maroku to jeden z tematów, który nigdy nie schodzi z ust turystów. Zwłaszcza gdy przychodzi do rezerwacji hotelów oraz bukowania biletów. Pojawiają się pytania: kiedy najlepiej jechać, co warto wiedzieć lub czego można się spodziewać w danym miesiącu? Postaram się zbiorczo nieco rozjaśnić temat.

~ kilka pór roku

Wakacje w Maroku to przede wszystkim słońce i palmy, obietnica ciepłych dni spędzonych na złotej plaży czy pustyni lub odkrywanie wyjątkowej historii i kultury. Tak jawi się podróż do tego kraju dla wielu osób. Ale jaki jest najlepszy czas na odkrywanie tego północnoafrykańskiego kraju?

Może zaskoczę Cię od początku, ale w Maroku występują cztery pory roku– lato, wiosna, jesień i zima. Każda pora ma swoją własną charakterystykę pogody i temperatury. Ważne jest więc, aby podczas podróży do lub po Maroku być przygotowanym na każdą ewentualność i nie zakładać, że ciągle będzie to letnia sielanka ze słoneczkiem w tle. Panują tu bowiem dwa klimaty, podzwrotnikowy i zwrotnikowy, stąd wiele regionów różni się od siebie w zależności od ilości opadów czy odczuwalnej temperatury. Także zalesienie terenów bywa różne, a dwa występujące tu pasma górskie wcale nie są tak mocno do siebie podobne. Identycznie jest w odniesieniu do pustyni, Merzouga czy Zagora, cechują się nieco innym wyglądem.

Generalnie, lato jest najgorętszym sezonem, a zima przebiega raczej łagodnie. Wiosna i jesień, według mnie, są najlepszymi okresami na wycieczki do Maroka, dzięki ciepłej i przyjemnej pogodzie. Podróżując po Maroku, można dostać momentami szoku jak mocno wiele miejsc różni się od siebie krajobrazem. Cztery pory roku tworzą piękny kontrast między pogodą i kolorami natury. Można też podzielić sobie kraj ze względu na preferencje, wyznaczyć miejsca, gdzie warto być w daną porę roku. Wiele atrakcji uzależnionych jest od pogody, jak choćby występowanie oaz czy wodospadów, stąd nie warto ślepo planować podróży myśląc, że będziemy w stanie zaliczyć każdą atrakcję bez względu na czas wyjazdu. Każda pora roku ma swoje zależy, ale ważne jest także, odpowiednie rozeznanie się i przygotowanie.

Stary jesienią w Paradise Valley

~ trochę statystyk i liczb

Maroko charakteryzuje się fascynującym klimatem. W kraju poza tym, że wyróżniamy cztery pory roku, to także możemy wyszczególnić dwa mikroklimaty. Strefa podzwrotnikowa występuje na północy kraju i wiąże się z klimatem raczej wilgotnym. Średnie temperatury powietrza w lecie to zazwyczaj powyżej 20 stopni, a zimą rzadko termometr wskazuje zero stopni lub mniej. Miesiące letnie są tu raczej suche i gorące, a zimy łagodne i wilgotne. Najwięcej opadów deszczu spotkamy tu zimą. Natomiast strefa zwrotnikowa, jest w przeważającej części kraju i charakteryzuje się dużymi skokami temperatur w ciągu dnia. Jest raczej sucha, ze średnimi temperaturami również powyżej 20 stopni, choć to właśnie w tej strefie odnotowuje się w lecie temperatury powyżej 40 czy nawet 50 stopni. Opady tutaj występują rzadziej, częściej późną jesienią niżeli zimą. Według statystyk w najzimniejszym miesiąc tego mikroklimatu temperatura nie spadła poniżej 10 stopni w dzień, choć noce bywają chłodne i czasem zdarza się, że jest na minusie. Nawet na pustyni. Wiele w tym klimacie regulują monsuny, czyli wiatry między lądem a oceanem, który w zależności od pory roku zmienia kierunek.

Co ciekawe, wielu mówi o tym, że w Maroku nie tylko mamy inny klimat czy strefy, ale także regiony. Jest przybrzeżny mikroklimat, wyżynny czy pustynny. Naprawdę podczas jednej podróży możemy zaliczyć kilka różnych temperatur, przemieszczając się po kraju. Poniżej kilka grafów z różnych miast: Tanger, Marrakesz, Al-Hoceima, Fez, Agadir, Essaouira. Tak dla zobrazowania różnic.

diagramy ze średnią temperaturą oraz opadami – https://www.climatestotravel.com/

Spoglądając na roczne statystyki, łatwo możemy zauważyć, że naprawdę w różnych regionach w tym samym okresie czasu możemy mieć styczność z innymi temperaturami i opadami. Widać tu także kiedy wypada na deszcze. Nie zawsze są one jednak obfite, choć zdarza się, że w miejscowościach górskich zalewa wioski, a korytami rzek w dół do oceanu idzie istna lawina wody zmieszanej z błotem (i śmieciami). Natomiast w środku lata, panuje raczej susza i naprawdę wielkie temperatury. Jeśli planujecie podróż do Maroka, musicie zajrzeć na lokalne prognozy pogody – ja oglądam raporty udostępniane przez AccuWeather odpowiednio dla danego miasta. Nijak ma się wypytywanie na forum ludzi, jaka pogoda panuje w danym miesiącu, bo naprawdę, zawsze trzeba być przygotowanym na zmiany. A i zróżnicowanie terenu nie pozwala ustalić jednakowej pogody dla całego kraju.

~ różnica w porach roku

Gdybym miała tak podsumować sobie każdą z pór roku w jednym małym akapicie to:

  1. LATO – jest najgorętszą porą roku w Maroku. Zaczyna się mniej więcej w połowie maja i trwa aż do września. Temperatury w takich miastach jak Marrakesz potrafią sięgać grubo ponad 50 stopni. Ciężko się zwiedza kraj przez upały, choć zdecydowanie lepiej wypoczywa się na plażach i korzysta z wodnych atrakcji. Zdecydowanie największe temperatury spotkamy w lipcu, wtedy to kraj odwiedza także wielu Marokańczyków z zagranicy i turystów, przez co ciężko o spokój. Ja raczej unikam bycia w tym czasie w Maroku, bo niestety, ale nie lubię tego wszechobecnego chaosu.
  2. JESIEŃ – trwa od października do grudnia, często bywa deszczowa, stąd jest to jedna z najbardziej ukochanych pór według Marokańczyków. Cała roślinność wtedy odżywa, napełniają się też studnie oraz tamy wodne. To czas, kiedy Maroko zdecydowanie ma najwięcej kwiatów w miastach i jest najbardziej kolorowe (według mnie, patrząc na naturę). Miło się wtedy jeździ po górach, bo wszystko jest zielone. Zarówno gaje palmowe jak i argan przyciągają swym pięknem. W tym okresie woda w oceanie czy morzu jest nadal nagrzana, więc spokojnie można korzystać z uroków plaż. Jest to pora roku w której trzeba powoli jednak ubierać się na cebulę, zabierać sweter lub kurtkę, bo zachwiania temperatur bywają spore. Według wielu osób, idealna pora na zwiedzanie pustyni.
  3. ZIMA – zaczyna się gdzieś w połowie grudnia i kończy z końcem lutego bądź w marcu. Zimowe miesiące są wytchnieniem od upałów i dostarczają dwóch różnych doświadczeń. Bowiem, zima w Maroku może być mroźna, z opadami śniegu w wielu regionach kraju, lub łagodna z tylko kilkoma zimnymi dniami. Przynosi ze sobą piękne niebieskie niebo, o które ciężko w inne pory roku, ze względu na liczne zachmurzenie (zwłaszcza w lecie).
  4. WIOSNA – to pora roku, którą spotkamy na przełomie marca i kwietnia. Trwa, aż do pojawienia się pierwszych bardzo gorących temperatur, zazwyczaj w maju. Jest to moja druga ulubiona pora roku na zwiedzanie, gdy wszystko powolutku budzi się po zimie, ale temperatury już zachwycają – są podobne niekiedy do tych letnich polskich dni.
jesienne deszcze w Agadirze

Cztery pory roku w Maroku to doskonały pretekst, aby zaplanować podróż przez ten saharyjski kraj i doświadczyć jego fascynujących krajobrazów z różnymi ich obliczami. Lato, wiosna, jesień i zima, każda pora ma swoje uroki, a jedną z najlepszych części planowania podróży do Maroka jest połączenie wszystkich czterech opcji w kilku wyjazdach wakacyjnych. To dobry argument do powrotu, można w danym czasie odwiedzać po kolei inny region by chłonąć z niego jak najwięcej piękna. Jedną rzeczą, która pozostaje niezmienna bez względu na porę roku jest to, jak gościnni są Marokańczycy. Jako turysta przekonasz się, że miejscowi powitają Cię w swoim kraju z otwartymi ramionami!

A wskazówki jak zaplanować wyjazd do Maroka znajdziesz we wpisie Travel Tips oraz Maroko w skrócie.