Każdemu kierowcy brakuje czasu spędzonego na drodze. Jednak, jak się ma marokańskie prawo jazdy do polskiego ruchu drogowego? Zawsze po kilku miesiącach przebywania w Polsce przychodzi czas na wymianę zagranicznego prawa jazdy. W tym wpisie trochę regulacji i wyjaśnień jak to wygląda oraz co należy zrobić.

~ regulacje

Polskie prawo ściśle określa, jakie narodowości mogą posługiwać się swoim prawem jazdy na terenie naszego kraju. Wskazany jest też dokładnie czas, przez ile zagraniczny dokument jest ważny oraz co trzeba zrobić by nadal móc “usiąść za kółkiem”. No to odpowiedzmy sobie na zasadnicze pytanie:

Jakie formalności muszą wypełnić cudzoziemcy, by legalnie prowadzić samochód na polskich drogach?

Ogólnie jeśli chodzi o podstawy to wszystko opiera się na kilku dokumentach. Podstawą prawną jest:

  • Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2019r. poz. 341 z późn.zm.)
  • Ustawa z 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2017r. poz. 1260)
  • Ustawa z 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2017 roku poz. 1257)
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 roku w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016r. poz. 231 z późn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 roku w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016r. poz. 702 oraz z 2019r. poz. 406)

To te regulacje mówią dla przykładu jak ma wyglądać dokument czy zwalniają z obowiązku wymiany wszystkich cudzoziemców z krajów Unii Europejskiej. Bardzo ważnymi dokumentami prawnymi, które regulują niemalże bezpośrednio prawo wymiany są Konwencje o Ruchu Drogowym. Jest ich kilka, lecz najważniejsze z punktu widzenia obcokrajowców są dwie. Jedna podpisana w Genewie, zwana Konwencją Genewską, a druga z Wiednia, nazwana adekwatnie Konwencją Wiedeńską. To odnieśmy się do prawa.

Podsumowując podstawy. Cudzoziemiec z krajów objętych Konwencjami, może na terenie Polski poruszać się 6 miesięcy na podstawie swoje zagranicznego prawa jazdy. Jednak, gdy upłynie dokładnie 185 dni jego czasowego bądź stałego pobytu, zagraniczny dokument przestaje mieć moc prawną. By legalnie prowadzić samochód konieczna jest wymiana prawa jazdy na polskie.

~ marokańskie na polskie

Przejdźmy do konkretów, lećmy w punktach co najważniejsze:

  1. Wymiana prawa jazdy odbywa się w urzędzie starostwa powiatowego, w urzędzie miasta lub odpowiednim urzędzie w twoim mieście zajmującym się wydawaniem praw jazdy.
  2. Koszt takiej przyjemności to 100,50 zł (a forma płatności jest podana na stronie urzędu).
  3. Wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami można zanieść osobiście lub wysłać pocztą.
  4. Okres oczekiwania na wydanie polskiego prawa jazdy to maksymalnie 2 tygodnie robocze.

Składając do polskiego urzędu wniosek, dobrze jest mieć przygotowany cały komplet dokumentów. A w tym przypadku są nimi:

  • wniosek, który można znaleźć w urzędzie lub do pobrania tutaj;
  • aktualną fotografię (zdjęcie jak do dowodu);
  • dowód osobisty lub paszport;
  • kartę pobytu (lub jakikolwiek inny dokument stanowiący, że cudzoziemiec przebywa legalnie na terenie Polski);
  • potwierdzenie zameldowania (tutaj często karty pobytu mają już wpisany adres i nie potrzeba dodatkowego dokumenty, jednak w razie gdyby ktoś poprosił o jego przygotowanie, to można wyciągnąć sobie z Urzędu Miasta);
  • ksero zagranicznego prawa jazdy wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski (musi stanowić integralną część kopii dokumentu, więc połączone zszywaczem i odpowiednią pieczątką).

Normalnie to tu powinnam zakończyć swój wpis. Wiem jednak, że wiele osób miało już problemy w urzędach co do formalności, a i na nas również próbowano wymusić choćby egzamin pisemny. Wiele miast, zwłaszcza mniejszych, zakłada, że prawo jazdy spoza UE są tymi, które zawsze będą kwalifikować się na egzamin. Co jest mylną i błędną interpretacją prawa istniejącego w Polsce.

informacje z gov.pl

Kluczowym jest fakt, że Maroko należy do Konwencji Genewskiej oraz Konwencji Wiedeńskiej. Tutaj odnajdziecie spis państw tych list. Lecz co z tego wynika? Prawo, że przez pierwsze 6 miesięcy pobytu w Polsce nie ma obowiązku wymiany prawa jazdy. A po 185 dniach, po prostu składamy wymienione wyżej dokumenty, umieszczamy opłatę i czekamy na nowy dokument. Bez egzaminów, bez testów czy innych wizyt u lekarza. Tą ostatnią należy jedynie zrobić, gdy prawo jazdy traci ważność, a zależy nam na jego przedłużeniu. WAŻNYM punktem jest wygląd zagranicznego prawa jazdy. Karta musi wpisywać się w przyjęty przez konwencje schemat. Z przodu są dane osobowe, a z tyłu tabelka odnośnie posiadanych uprawnień.

wymagany wzór prawa jazdy

Podnosząc temat wymiany prawa jazdy należy zaczepić także o kartę pobytu. Jak ją uzyskać pisałam we wpisie – Karta Pobytu dla Cudzoziemca. Patrząc na spis łatwo można zauważyć jest to obowiązkowy dokument na liście wymaganych do złożenia razem z wnioskiem o wymianę prawa jazdy. Tymczasem, okazuje się, że jeśli cudzoziemiec nadal oczekuję na decyzję pobytową i karty nie posiada, również może zgłosić się z prośbą o wymianę. W takim przypadku obcokrajowiec musi udać się wcześniej do ambasady swojego kraju w Polsce i tam poprosić o zarejestrowanie jego pobytu. Z tym potwierdzeniem oraz decyzją o oczekiwanie na kartę pobytu może złożyć dokumenty w sprawie wymiany prawa jazdy.

Na koniec warto nadmienić, że obcokrajowiec wymieniając prawo jazdy, MUSI ODDAĆ zagraniczne prawo jazdy w urzędzie. Inaczej nie otrzyma polskiego. Natomiast jeżdżąc po Polsce obowiązują go takie same restrykcje co do możliwości utraty dokumentu. Punkty karne, mandaty czy inne środki egzekwowania prawa. Po utracie prawa jazdy, czeka go ponowne odbycie kursu oraz egzamin państwowy.