Tym razem postanowiłam przekombinoć marokański przepis na białą fasolę i dodać odrobinę swej polskości. Poznajcie przepis na leczo, mam nadzieję, że posmakuje równiez dobrze jak poprzednie pokazane tu dania.
~ lekkie danie
Wegetariańska kuchnia to nie mój konik choć co jakiś czas rezygnuje z mięsa na rzecz warzyw. Tym razem też postanowiłam tak zrobić – wzięłam na tapetę przepis na Loubie. Coraz bardziej smakuje mi bowiem biała fasola, a jej właściwości odżywcze wpływają cudownie na problemy z nadciśnieniem (które posiadam). Bogata jest w witaminy A, witaminy z rodziny B, C, D, E i K. Zawiera takie minerały jak cynk, fosfor, magnez, potas, selen, wapń, żelazo i jeszcze kilka innych. Obniża cholesterol, zapobiega napadom głodu, hamuje powstawanie komórek rakowych oraz wzmiacnia serce i wątrobę. Jest doskonałym zamiennikiem mięsa, dlatego też jest polecana w różnych dietach bezmięsnych. Niewskazana jest jedynie dla kobiet w ciąży oraz tym, które mają poważna problemy z trawieniem – tutaj w gre wchodzą ograniczenia szerokiej maści.
Przejdźmy jednak do sedna tego posta. Podaje wam tu sprawdzony przepis na moje leczo, które zawładnęło sercami mej rodziny i coraz częściej pojawia się na naszym stole.
~ składniki
Prócz standardowym rzeczy, które mieliśmy na liście robią Loubie dodajemy także inne warzywa. Paradoksalnie, od was zależy co sobie tam wrzucicie :
- biała fasola (napoczona dzień wcześniej, bądź odcedzona z puszki)
- pomidory (najlepiej jeśli weźmiemy puszkę z krojonymi / jeśli chcecie użyć świeżych to lepiej je rozgnieść)
- cebula
- oliwa lub olej
- koncentrat pomidorowy
- posiekana kolendra i pietruszka
- papryka
- cukinia
- marchew
- przyprawy: sól, pieprz, kumin, papryka słodka, papryka wędzona, kurkuma, imbir
Jeśli chcecie spokojnie dodać możecie choćby pieczarki czy też odrobinę papryczki chilli, jeśli lubie bardziej na ostro. Używając 1 puszki fasoli, lub mierząc 1litr na 300g fasoli jak poprzednio, potrzebujemy odpowiednio pół puszki pokrojonych pomidorów (lub odpowiednio 2 sztuki średniej wielkości rozgniecione). Daje jedna łyżeczka koncentratu, po pół łyżeczki każdej z przypraw, jedna marchewka, połowa średniej cukinii oraz papryki. Cebula jedna średnia, posiekana drobno.

~przygotowanie
Zaczynamy od bazy, którą jest zrobienie marokańskiej Loubi, a dalej po kolei będziemy dodawać odpowiednie rzeczy by całość wygotować.
- W średniej wielkości garnku podsmażamy cebulkę na oleju/oliwie. Po chwili, gdy cebula się lekko zeszkli, dodajemy do niej posiekaną pietruszkę oraz kolendrę i przyprawy. Lekko podsmażamy mieszając i zalewamy wodą –> zdjęcie jak to wygląda było w tym poście KLIK.
- Następnie dodajemy odcedzoną fasolkę i zalewamy wodą – tak by przykryć zawartość naszego garnka. Zostawiamy pod przykryciem i gotujemy do miękkości fasolki.
- Dalej dodajemy łyżkę koncentratu pomidorowego oraz nasze pomidory. Mieszamy i gotujemy razem przez 5 minut.
- Po tym czasie dorzucamy po kolei w odstępach mniej więcej 10-15 minut nasze warzywa – na pierwszy ogień idzie marchew, później kolejno papryka i cukinia.
- Zostawiamy niech się wszystko gotuje dalej pod przykryciem, jeśli wody mamy za mało to spokojnie dolewamy odrobinę.

Potrawa jest gotowa oczywiście, gdy warzywka zrobią się miękkie i wygotowane. Smaki połączą się ze sobą, na koniec możecie dodać odrobinę soli i pieprzu, jeśli potrzebujecie podkręcić jeszcze finalny efekt. SMACZNEGO!