Marakesz to miasto, które nie tylko zachwyca, ale i intryguje – pełne kontrastów, historii i niepowtarzalnego uroku. Planujesz podróż do Maroka, a może zastanawiasz się nad życiem w tym fascynującym mieście? W tym artykule znajdziesz to co warto wiedzieć o Marrakeszu – od najpiękniejszych atrakcji turystycznych po praktyczne porady, które ułatwią Ci pobyt. Przygotuj się na prawdziwą podróż po Marrakeszu – i to nie tylko w sensie turystycznym!

~ Medyna z gliny

Już Ci tu kiedyś wspominałam, że sporo miast w Maroku ma swój kolor przewodni. Marrakesz to czerwień i wszelkie jego odmiany. Krążą legendy, które mówią, że gdy w mieście toczyła się wojna to polało się tyle krwi, że mury, domy i wszystkie drogi przybrału rdzawy kolor.. a jaka jest prawda?

Marrakesz został wzniesiony jako niewielka osada zbudowana z gliny, która swoje kolory w zasadzie zawdzięcza wykorzystaniu do budowy murów oraz medyny materiału zwanego tabia. Zależnie od pory dnia i roku intensywność koloru ścian jest większa bądź mniejsza, jednak zawsze wpada w czerwień oraz pomarańcze.

To nie tylko kolor – to wstęp do opowieści, która zaczyna się w medynie Marrakeszu i ciągnie przez całe miasto. Zanurz się w niego, a odkryjesz przeróżne oblicza Maroka.

południowa część i wejście do medyny – Bab Agnaou

Marrakesz to miasto, które niezmiennie przyciąga turystów z całego świata swoją unikalną atmosferą, historią i różnorodnością. Położony w sercu Maroka, łączy w sobie tradycję i nowoczesność, wciągając każdego, kto przekroczy jego bramy. To miasto, które oferuje niezliczone doznania – od mediny, pełnej labiryntów uliczek i bazarów, po spokojne ogrody, które przenoszą w inny świat. Marrakesz to także miejsce, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością – w pałacach, meczetach i tradycyjnych riadach, ale także w nowoczesnych kawiarniach, restauracjach i hotelach.

Dla turysty to prawdziwa gratka – pełno tu atrakcji, które pozwalają poczuć się jak bohater w orientalnej baśni. Ale Marrakesz to również miasto, w którym życie toczy się w rytmie tradycji, a jednocześnie stanowi centrum dla osób, które decydują się na długoterminowy pobyt lub przeprowadzkę. Ma swoją konserwatywną jak i nowoczesną duszę.

~ trochę faktów i pospacerujmy po starym centrum

Przez setki lat Marrakesz był jednym z najważniejszych ośrodków religijnych i artystycznych w świecie islamu, co widać na każdym kroku. – od monumentalnych budowli sakralnych po misternie zdobione detale architektoniczne, które są świadectwem głębokiej duchowości i kunsztu rzemieślniczego. Miasto było nie tylko stolicą różnych dynastii, ale także centrum intelektualnym i kulturalnym, przyciągającym uczonych, artystów i rzemieślników z całego świata islamskiego.

Powered by GetYourGuide

Marrakesz to miejsce, gdzie religijność przenika się z codziennym życiem, a ślady jego religijnej przeszłości widać w licznych meczetach, medresach (szkołach koranicznych) i mauzoleach, które stanowią integralną część miejskiego krajobrazu. Meczet Koutoubia, z jego charakterystyczną wieżą, nie tylko jest jednym z symboli miasta, ale także stanowi przykład klasycznej architektury islamu, łącząc w sobie elegancję z funkcjonalnością.

To jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych symboli Marrakeszu, jak nie całego Maroka. Znajdujący się w pobliżu Placu Jemaa el-Fnaa, jest jednym z najważniejszych meczetów w kraju i jednym z najstarszych w całym świecie islamu. Jego charakterystyczna, 77-metrowa wieża (minaret) góruje nad miastem i stanowi niezwykły punkt orientacyjny, widoczny z wielu miejsc w Marrakeszu. Sam meczet został zbudowany w XII wieku przez dynastie Almohadów, którzy w tamtym czasie rządzili Marokiem. Jego nazwa, Al-Kutubijja, pochodzi od słowa kutub, co oznacza „książki” lub „księgarnie”, ponieważ w okolicy meczetu znajdowały się liczne sklepy i stragany sprzedające książki. Meczet był i jest do dziś ważnym centrum religijnym, ale również kulturalnym. Minaret meczetu to arcydzieło architektury, którego kształt jest wyjątkowy i wyróżnia się na tle innych meczetów w Maroku. Jego geometryczne wzory i detale są charakterystyczne dla stylu almohadzkiego – prostota i elegancja idą w parze z funkcjonalnością. Był on inspiracją dla budowy słynnego meczetu w Sewili La Giralda. Oba mają podobą strukturę minaretu i nazywane są siostrioma.

Warto podkreślić, że Meczet Ksiegarzy jest dostępny do zwiedzania jedynie dla muzułmanów, ale z zewnątrz można podziwiać jego architekturę. W jego pobliżu znajduje się Parc Lalla Hasna, który powstał na cześć matki króla Mohammeda VI. Wiesz, że jest nawet legenda o tym miejscu? Mówi się, że królowa Lalla, znana z dobroci i mądrości, odkryła w okolicy Marrakeszu dzikie i pięknie miejsce, które postanowiła przekształcić w oazę spokoju. Wierzy się, że osobiście nadzorowała projektowanie ogrodu, by stał się symbolem harmonii i pokoju. Legenda głosi również, że dotyk królowej przywracał równowagę naturze, sprawiając, że nawet jałowa ziemia zaczynała kwitnąć. Dziś park pozostaje miejscem pełnym życia i spokoju, dającym odwiedzającym poczucie harmonii. To idealne miejsce tuż obok wejścia do medyny, w którym znajdziemy ukojenie.

Idąc trochę dalej, przejdziemy przez majestatyczną bramę do starego miasta. Marrakesz ma 9 głównych bram, które kiedyś pełniły rolę wejść do medyny, stanowiąc jednocześnie ważne punkty obronne i komunikacyjne. Każda z nich ma swoją unikatową historię i styl. Bab Agnaou jest szczególnie znana. Przede wszystkim wyróżnia się wyjątkową architekturą w stylu saadyjskim, z finezyjnie zdobionymi kamiennymi łukami i detalami. Brama była jednym z głównych wejść do pałacu królewskiego, co nadawało jej strategiczne znaczenie. To przez nią przechodziła także delegacja gości oraz żołnierze, a jej lokalizacja blisko pałacu sprawiała, że była symbolem potęgi dynastii Saadytów. To właśnie przechodząc przez nią, idąc spacerem dalej, trafiamy na Mausoleum Saadytów. To jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków w Marrakeszu, która jest miejsce spoczynku członków dynastii, która rządziła Marokiem w XVI i XVII wieku. Znajduje się tu grobowiec szejka al-Mansura oraz innych ważnych postaci z rodu, jego potomków i doradców. Nekropolia Saadytów wraz z mauzoleum jest znana z niezwykłej architektury. Wnętrze ozdobione jest misternie rzeźbionymi drewnianymi sufitami, kolorowymi mozaikami i złożonymi wzorami, które tworzą wyjątkową atmosferę. Jednym z najpiękniejszych elementów jest grobowiec ozdobiony złoconymi detalami i delikatnymi wzorami.

Warto dodać, że Marrakesz to miejsce spotkania różnych kultur. Zjawisko to szczególnie widoczne jest w Palacu Bahia, którego architektura łączy wpływy arabskie, berberyjskie i andaluzyjskie, tworząc unikalny styl, który zachwyca do dziś. To chyba jedno z moich ulubionych miejsc w tym mieście i nigdy nie znudzi mi się odwiedzanie go. Odwiedzając to miejsce, można zachłynąś się inspiracją. Zbudowany w XIX wieku przez wielkiego Ba Hima, miał był najwspanialszym pałacem. W końcu bahia oznacza “piękno” i rzeczywiście, całe to miejsce robi ogromne wrażenie – przestrzenią, bogactwem detali, nawiązaniami do tradycji. Pałac składa się z kilku dziedzińców, ogrodów, eleganckich sal. W centralnym punkcie stoi fontanna, a w środku można podziwiać rękodzielnicze zdobienia w drewnie, ceramice oraz innych materiałach. Oszałamiające mozaiki zdobią ściany, a marmur w wielu kolorach posadzki.

a doorway in a tiled room with arches

Wiesz.. Marrakesz, choć nie skradł mojego serca, to jest niezwykłym miastem, gdzie każda uliczka, każdy plac, każda fontanna zdaje się opowiadać historię o dawnej potędze, duchowości i artystycznym bogactwie Maroka. Wciąż zachowane tradycje i rękodzieło – takie jak tkaniny, ceramika czy biżuteria – są kolejnym dowodem na to, jak wszystko jest tu ze sobą związane i prowadzi ku codziennym rytuałom życia we wspólnocie.

Marrakesz to miasto, które nie tylko zachowało swoje religijne dziedzictwo, ale również pielęgnuje je na co dzień, tworząc przestrzeń, gdzie historia, sztuka i duchowość łączą się w jedną, niepowtarzalną całość. To teraz chodź.. przespacerujmy się po starym centrum.

~ tu gdzie historia jest jak żywa

Medyna to stara historyczna i arabska dzielnica miasta. Jest to urbanistyczny twór bardzo popularny w krajach Afryki Północnej, na terenie którego mieszczą się liczne sklepy rzemieślnicze, bazary, meczety (wraz z głównym meczetem miasta) oraz inne ważne budynki zaraz obok tradycyjnych domów mieszkalnych.

Od 1985 roku II Medyna Marrakesza wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Mieszają się tu wpływu kultury berberyjskiej i afrykańskiej.

Polecam odwiedzić lokalne muzea historyczne by zobaczyć niesamowite dzieła sztuki. To obecnie jedno z najliczniej odwiedzanych przez turystów miasto Maroka. Do najciekawszych należą: Heritage Museum Marrakech, mieszczące się w dawnym pałacu, gdzie można podziwiać tradycyjne tkaniny, ceramikę oraz rękodzieło. Dla miłośników architektury i sztuki polecam Muzeum MACAAL. Dalej wśród moich ulubieńców jest Marrakech Museum a także Dar Si Said Museum, w którym poznasz historię tkania dywanów. Oczywiście jest tutaj o wiele więcej ciekawych miejsc, jak Musee Macma, Museo de los Orientalistas czy Museum of Women – gdzie odkryjesz więcej na temat kultury. Natomiast jeśli stawiasz na kulinaria to Moroccan Culinary Arts Museum, przy okazji też muzycznie do polecenia Dar Gnawa czy Museum of music mouassine. Warto było również zajrzeć do Muzeum Tiskwin / Berta Flinta, holenderskiego historyka, który gromadził eksponaty związane z kulturą i historią Maroku. Jednakże obecnie muzeum to jest zamknięte do odwołania.

Powered by GetYourGuide
view from a balcony on the facade of the morrocan building

Przechadzając się dalej ulicami medyny, można trafić do Medresy Ben Youssef – jednej z najpiękniejszych szkół koranicznych w Maroku. To prawdziwa uczta dla oczu, z bogato zdobionymi wnętrzami, misternie rzeźbionymi drewnianymi detalami oraz wspaniałymi mozaikami. Medresa to także doskonałe miejsce, by poczuć atmosferę minionych wieków, kiedy Marrakesz tętnił życiem intelektualnym i religijnym. Zbudowana w XV wieku przez dynastię Merinidów, a nazwana na cześć Almohadów. Medresa była miejscem nauki dla studentów uczących się Koranu, prawa islamskiego, matematyki oraz astronomii, stanowiąc kluczowy ośrodek edukacji religijnej w średniowiecznym Maroku. Po zamknięciu medresy w 1960 roku, budynek został przekształcony w atrakcję turystyczną, przyciągając zwiedzających, którzy chcą podziwiać jej architekturę i poczuć historyczną atmosferę.

Idąc dalej, można natrafić na Jardin Secret – sekretne ogrody, które kiedyś były częścią pałacu, a dziś oferują wytchnienie od zgiełku medyny. To oaza spokoju, gdzie można w ciszy podziwiać zarówno roślinność, jak i elementy tradycyjnej architektury ogrodowej. To miejsce dla tych, którzy chcą odetchnąć od gorączkowego tempa miasta, a przy tym zbliżyć się do marokańskiego życia. Zakochaliśmy się w nim, gdy szukaliśmy ucieczki od chaosu i gwaru zwykłych ulic.

Odpoczynek zakończony, chociaż idąc dalej możesz wstąpić sobie do luksusowej kawiarni oferującej szeroki wybór kaw z całego świata, a także specjały, takie jak kawa z kardamonem czy pomarańczą. Kawiarnia zachwyca pięknym wnętrzem z misternymi mozaikami i luksusowym wystrojem. A mowa oczywiście o Bacha Coffee, która znajduje się tuż obok Dar el Bacha, kolejnego pałacu w Marrakeszu który łączy elegancję tradycyjnej marokańskiej architektury z przepychem. Pałaca był niegdyś rezydencją wysokich urzędników z dynastii Alawitów. Słowo bacha bowiem oznacza ważnego dostojnika czy urzędnika. Było to centrum administracyjne, gdzie podejmowano wiele ważnych politycznych decyzji. Natomiast współcześnie mieści się tu muzeum, które oferuje zwiedzającym możliwość odkrywania marokańskiej sztuki, rękodzieła oraz codziennego życia. Tutaj także przy filiżance kawy znajdziesz trochę cienia w pięknych ogrodach.

A jak już o takich miejscach mowa, to może idźmy w inne okolice medyny Marrakeszu. Jednym z nich jest Ogród Majorelle, który przez lata był własnością Yves’a Saint Laurenta. To niezwykły, pełen kolorów i egzotycznych roślin ogród, który jest prawdziwą oazą w samym sercu miasta. Nie tylko zachwyca pięknem flory, ale także niesamowitą architekturą – intensywnie niebieskie budynki, które kontrastują z soczystą zielenią roślin, tworzą niepowtarzalny widok. Ogród to także muzeum, w którym można zobaczyć kolekcję sztuki islamskiej oraz poczytać o historii Maroka.

Majorelle Blue (niebieski) to kolor, który stał się ikoniczny i znany na cały świat. Stworzył go malarz Jacques Majorelle, tworząc ogród w latach 20 XX wieku. Był zafascynowany kolorami i naturą, a niebieski, który wybrał do swojego ogrodu, miał głębokie znaczenie. Kolor ten pochodził z tradycji krajów Bliskiego Wschodu, gdzie niebieski uważany jest za kolor ochrony przed złymi duchami i nieszczęściem. W Maroku niebieski symbolizuje również spokój i harmonię, a w ogrodzie Majorelle miał na celu stworzenie przestrzeni do kontemplacji i relaksu.

Tuż obok znajduje się Muzeum Yves Saint Laurenta, które wspaniale wpisuje się w ducha miasta, łącząc modę, sztukę i kulturę marokańską. Warto tu zajrzeć, by podziwiać kreacje słynnego projektanta oraz poznać historię jego związku z Marrakeszem, który zainspirował go do wielu projektów. Kolekcja jest imponująca i nawet na mnie (osobie, która nie zna się ani na modzie ani nie śledzi trendów) zrobiła wrażenie.

Na drugim krańcu medyny znajduje się zaś Palais El Badi, czyli pałac, który był niegdyś jednym z najwspanialszych w Maroku, choć dziś pozostaje w ruinach. To miejsce, które pozwala poczuć potęgę dawnych cesarzy i przenieść się w czasie, podziwiając monumentalne ruiny, w których wciąż zachowały się ślady dawnej świetności. Dotarłam tam raz, nocując nieopoadal w przepięknym riadzie.

scenic view of el badi palace in marrakech

Tu niedaleko znajduje się Place des Ferblantiers – jedno z nie tak popularnych, ale niezwykle klimatycznych miejsc w Marrakeszu, które zasługuje na uwagę podczas wędrówki po medynie. To niewielki plac, który kiedyś był centrum rzemieślników zajmujących się obróbką metalu – stąd jego nazwa, która dosłownie oznacza “Plac Blacharzy” (od francuskiego słowa ferblantier, czyli blacharz). Dziś plac tętni życiem, ale wciąż zachowuje swój tradycyjny charakter. Jest to doskonałe miejsce, by poczuć prawdziwy duch medyny i zobaczyć marokańskich rzemieślników w akcji – w tym miejscu można zobaczyć, jak powstają ręcznie robione wyroby z metalu, od tradycyjnych lamp po misternie zdobione naczynia.

Stąd warto wybrać się w kierunku Mellah, żydowskiej dzielnicy, gdzie wciąż można znaleźć zabytkowe synagogi i tradycyjne sklepy z pamiątkami. To miejsce pełne historii, które ukazuje wielokulturową stronę Marrakeszu. Polecam odwiedzić Slat Al Azama Synagogue – gdzie znajduje się kilka wystaw poświęconych historii Żydów w Maroku. Nie tak daleko do dopełnienia obrazu znajduje się żydowski cmentarz Miaâra Jewish Cemetery.

Dalsza wędrówka wzdłuż murów medyny może zaprowadzić do Ogrodu Menara, który jest jednym z najstarszych ogrodów w Maroku. To przestrzeń pełna spokojnych, zielonych krajobrazów, gdzie można podziwiać widok na góry Atlasu i odpocząć w cieniu drzew oliwnych. To miejsce na chwilę relaksu z dala od zgiełku miasta. Każde z tych miejsc ukazuje inne oblicze Marrakeszu – od historycznych ruin po eleganckie ogrody, od religijnych zabytków po artystyczne oazy. Spacerując po tych rejonach, można poczuć, jak Marrakesz łączy w sobie różnorodne kultury, historie i tradycje.

~ plac pełen różności

Wyjść z Medyny można na wiele sposobów, ale najwięcej ścieżek prowadzi prosto na plac Jemaa el Fna (Dżami al Fana). Jego dokładne pochodzenie i cel budowy nie są znane, jednak wiele źródeł wskazuję jakoby miał tu być targ niewolników oraz miejsce egzekucji.

Obecnie zamiast niewolników spotkać tu można różne osobowości. Od licznych artystów, przez zaklinaczy węży i egzotyczne zwierzęta, aż po muzyków gnawa i uzdrowicieli.

henna „na szczęście” robiona na placu
~ zachody tylko na dachu

Punktem obowiązkowym podróży po Medynie Marrakeszu jest herbatka na dachu jednej z lokalnych restauracji. Podziwiać stąd można majestatyczne zachody słońca nad Jemaa al Fna. Jednak nim do niej dojdzie, może masz ochotę na inne atrakcje? Specjalne pokazy tradycyjnej kuchni marokańskiej, wyprawę z przewodnikiem po zakamarkach miasta czy też relaks w hammamie. Marrakesz wiele ma do zaoferowania..

Powered by GetYourGuide

Koszt zamówienia marokańskiej miętowej atay to bagatela tylko kilka złoty, a widok jest spektakularny. To zaraz obok zachodów nad ocean mój drugi ulubiony punkt obserwacyjny w Maroku!

Daj znać jakie jest Twoje ulubione miejsce w Marrakeszu ?

Nie zapominajmy, że czerwone miasta jest idealnym punktem na wyprawy dalej i poznwanie różnych krajobrazów Maroka..

Powered by GetYourGuide